امارگير وبلاگامارگير سايتتقويم و ساعت کویرگردی

کویرگردی

کویر مرنجاب

کویر مرنجاب

کویر مرنجاب یکیاز کویر های ایران است که گردشگران زیادی برای بازدید از آن به اران و بیدگل واقع در کاشان می آیند.

داستانی که پشت نام گذاری این کویر گفته می شود این است که چون کندن ماسه در این کویر برای پیدا کردن آب بسیار رنج آور بود است به آن مرد رنج آب می گفتند که به مرور زمان به مرنجاب تغییر کرد.

در این کویر رمل های زیبایی را می توانید ببینید . هر چند که هر روز دارد این رمل ها به خاطر موتور سواری و سافاری گردشگران بیشتر زا قبل تغییر چهره می دهد. علاوه بر این رمل ها ، کاروانسرای مرنجاب یکی از دیدنی های این کویر است که توسط شاه عباس ساخته شده و محل استراحت کاروان ها در مسیر راه ابریشم بوده است. حالا نیز این کاروانسرا فعال است و با پرداخت هزینه می توانید شب را نیز در آن اقامت داشته باشید.

یکی دیگر از دیدنی های این کویر ایرانی، چاه دست کن که چاه آب شیرین در دل کویر می باشد در نزدیکی کویر مرنجاب است. دریاچه نمک هم در اطراف همان کاروانسراست . این دریاچه که سرگردان معروف است به گفته ی محلیان در گذشته دائما در حال جابجایی بوده است که خب به خاطر خطای دید در کویر چنین تصوری پیش آمده است. در این دریاچه خشک شده می توانید جاذبه ی سطوح خشک شده نمک بر روی زمین و خلق اشکال هندسی جالب توسط نمک را ببینید. البته مراقب باتلاق های نمکی در اطرفدریاچه باشید.

ریگ بلند، قلعه کرشاهی و کوه یخابنیز از دیگر جاذبه های اطاف این کویر است که سر زدن به آن ها خالی از لطف نیست.

در این کویر علاوه بر تفریحاتی که گفته شد می توانید سند بوردینگ و شتر سواری را نیز تجربه کنید. دیدن اسمان شب و پیدا کردن ستاره گان و دنبال کردن کهکشان راه شیری نیز از تفریحات مسلم کویرگردی است.

اگر خوش شانس باشید در این کویر می توانید موجوداتی مثل روباه شنی ، آفتاب پرست ، بزمجه و عقاب را ببینید که از حیوانات بومی این منطقه هستند. حتی در چند سال گذشته در این منطقه یوزپلنگ هم دیده شده است.

از اواخر مهر تا اواخر فروردین این کویر هوای مطلوبی برای بازدید دارد. البته اگر در زمستان به دیدن این کوی رفتید باید بدانید که به دلیلی سردی بیش از حد هوا در شب نمی توان کمپ زد و شب را باید در کاروانسرا اتاق اجاره کنید.

کویر و کلوت شهداد

کویر و کلوت شهداد

یکی از زیبا ترین کویر هایی که در ایران پیدا می شود کویر شهداد است. این کویر به قدری خیره کننده است که از سوی مجله نشنال جئوگرافیک به عنوان چهارمین جاذبه ی طبیعی دنیا انتخاب شد. شهداد در 87 کیلومتری شمال شرق کرمان قرار دارد.

کویر و کلوت شهداد که به شهر خیالی کلوت نیز معروف است بر اثر فرسایش بادی در طی 20 هزار سال شکل گرفته است. این کویر مساحتی 200 هکتاری دارد و متعلق به عصر مفرغ است. کلون شهداد به کوه های شنی گفته می شود که بر اثر وزش باد در نزدیکی شهر شهداد شکل گرفته اند. کلوت ها در واقع کوه های شنی هستند. این کلوت ها تابحال در ایران ، امریکا و مصر دیده شده است.

کلوت شهداد به گرم ترین نقطه ی زمین نیز معروف است. برای تایید آن ناسا در سال 2005 دمای هوای این منطقه را 70 درجه اعلام کرد.

یکی دیگر از جذابیت های کلوت شهداد جوشش تخم مرغی شکل نمک ار سطح زمین است که تقریبا منحصر به فرد می باشد. در کلوت شهدا میتوانید گلدان های کویری که به آن نبکا نیز میگویند را ببینید. نبکا یعنی وقتی تلی از ماسه برپای گیاه تجمع می کند و شبیه گلدان میشود.

در این کویر با شورترین رودخانه ی دنیا نیز مواجه می شوید. رود شور که از میان این کلوت می گذرد شوری خود را از کویر شهداد گرفته است.

در منابع قدیمی گفته شده که شهری در نزدیکی این کلوت وجود داشته است. البته در حال حاضر هیچ اثری از این شهر دیده نمیشود ولی مردم محلی این کلوت را باقی مانده ی شهری نفرین شده می دانند. البته اثار بسیار کمی از تمدن در این پیدا شده بود. مانند گورستان شهداد یا پرچم فلزی یا درفش شهداد که قدیمی ترین پرچم فلزی جهان است . امروز در موزه از آن نگهداری میشود.

نمای این کلوت ها در شب یا به هنگام غروب هزار برابر می شود. در شب که سکوت کویر همه جا را فراگرفته است و آسمان پر از ستاره می باشد با دراز کشیدن به زیر آسمان کویر انگار در دل آسمان شب گم میشوید و در کهکشان شیری قدم برمیدارید.

منطقه ی کلوت شهدا برای دسترسی به سه سمت تشکیل شده است. منطقه ی سبز که برای گردشگران عادی است که فقط برای کمپ زدن و بازدید از مناطق ابتدایی کلوت آماده اند. منطقه ی قرمز و نارنجی که بازدید از آن باید به همراه مجوز رسمی و راهنمای محلی باشد که معمولا به کویرنوردان این مجوز داده می شود.

کویر کاراکال

کویر کاراکال

کویر ها در پاییز و زمستان بیشترین بازدید گردشگران را دارند. در ایران نیز ما کویر های زیادی داریم که یکی از آنها کویر کاراکال است. کویر کاراکال بخشی از کویر بزرگتری به نام کویر درانجیر است که در شمال شهر باق وجود دارد. شهرستان بافق در جنوب یزد با فاصله 100 کیلومتری واقع شده است و با استان کرمان همسایه است.

این کویر که نام دیگرش کویر صادق آباد است محل زندگی گربه سان ایرانی کاراکال می باشد. نام دیگر این گربه سیاه گوش یا منگوله گوش است و غیر از ایران در آفریقا هم یافت می شود و نام علمی آن لینکس می باشد.

بافت گیاهی این کویر فقط شامل گیاه ماسه پسند است .

در این کویر مانند دیگر کویر های ایران شتر سواری ، سافاری و سر خوردن از روی تپه ها و پیاده روی روی شنجزو تفریحات محسوب می شود. شب نشینی با ستاره ها و تماشای نخلستان و تپه های شنی یکی از تجربه هایی است که در این کویر می توان تجربه کرد.

در این کویر اقامت گاه هایی نیز برای سکونت مسافران در شب وجود دارد.

در مسیر رسیدن به این کویر می توانید از خانه ی وحشی بافقی که در این منطقه زندگی می کرده است بازدید کنید. آب انبار و حمام کاکامیرکه از بزرگترین های منطقه ی بافق هستند نیز در مسیر این کویر است پس دیدن آن را از دست ندهید.

در راه رسیدن به این کویر شما می توانید از شهر فهرج نیز عبور کنید . این شهر کوچک یزد دارای قدیمی ترین مسجد ایران است و دارای آب انبار های زیادی می باشد.

قلعه سریزد که قدیمی ترین صندوق امانات کشور در آن بوده است از 3 طبقه ی خشتی ساخته شده و قبلا مردم وسایل مهم خود را در اینجا به امانت می سپردند.

حالا که تا اینجا آمده اید به باغ جهانی پهلوان پور در مهریز که برای اواخر دوران زندیه است نیز سر بزنید کمی در این باغ خنک شوید و از گرما فرار کنید.

قلعه ی باقر آباد نیز از دیدنی های این کویر است که از بالای آن می توانید کویر کاراکال را تماشا کنید. این قلعه در دوره ی قاجار ساخته شده و دارای 45 اتاق است و برج نگهبانی و سنگ انداز و جایگاهی برای تیر اندازی دارد.

برای گذراندن چندین روز در کویر مسلما امکانات رفاهی زیادی نیاز است ولی وجود اقامتگاه های گردشگری در این منطقه که شامل همه ی امکانات رفاهی از جمله سرویس بهداشتی و پارکینگ و همینطور تفریحاتی مانند زمین بدمینتون و تور ریگ نوردیرا دارا می باشد.

باید بدانید که تا چند سال پیش این منطقه ناشناخته بود که با همت مردم و برگزاری همایش کشوری کویر نوردی این کویر به ایرانیان و حتی توریست های جهانی شناسانده شد.

مواردی که برای این سفر با خود همراه داشته باشید :

کفش مناسب

وسایل کمپ

لباس گرم

ضد افتاب

کلاه

عینک دودی

قمقمه آب

لباس راحت

داروهای مورد نیاز

دوربین عکاسی

برای رسیدن به کاراکال باید به یزد رفته و سپس به سمت بافق بروید از آنجا با طی کردن 15 کیلومتر به کاراکال برسید.

کویر مصر در ایران

کویر مصر در ایران

مصر منطقه روستایی و بیابانی در روستای جندق ، در منطقه مرکزی خور و بیابانک ، استان اصفهان است. این کویر نمونه بارز از عملکرد یکپارچه فرآیندهای ژئومورفیک و زمین شناسی و تغییرات آب و هوایی است.

دستیابی به مصر آسان است. اگرچه شما باید چندین بار مسیر را از شهرهای بزرگ ایران تغییر دهید، اما حدود 250 کیلومتر رانندگی به سمت جاده نایین - طبس از غرب اصفهان به شرق در پیش رو است. پس از گذر از روستاهای فرخی و نصرآباد ، تابلو "به طرف مصر" دیده میشود. این کویر در کل از اصفهان 420 کیلومتر فاصله دارد.

از فاصله 43 کیلومتری از تابلوی مصر ، 3 نقطه سبز از دور ، مانند سه زمرد در کنار یکدیگر ظاهر می شود. چند لحظه بعد ، در میان سکوت مطلق بیابان خود را در اولین سرزمین زمردین ، امیرآباد پیدا خواهید کرد.

جاده کاملاً مسطح است که به عنوان یکی از شگفتی های کویر مرکزی ایران در نظر گرفته شده و همه گردشگران محیط زیست را شگفت زده می کند. تپه های ماسه ای اطراف این روستا به دلیل بادهای شدید شکل گرفته و چهره های عجیب و جذابی را ایجاد می کند.

شغل افرادی که قبل از شهرت کویر مصر در این شهر زندگی می کردند فقط کشاورزی و دامپروری بوده ، اما اکنون آنها نیز نیازهای گردشگران و بازدید کنندگان را برآورده می کنند.

روستای مصر دارای امکانات اولیه است و شما می توانید نمونه ای از فرهنگ غذای ایران رادر اینجا ببینید. برخی از غذاهای محلی این منطقه شامل آبگوشت ، کالجوش و کباب شتر است.

بهترین زمان برای سفر به مصر در پاییز و زمستان است. در بهار و تابستان این کویر بسیار داغ است ولی اردیبهشت و فروردین نیز این کویر قابل سفر است.

در سفر به این کویر می توانید از روستاهایی چون فرحزاد و امیر آباد و گرمه بازدید کنید.

روستای گرمه دارای جنگل نخل ها و تالاب است و روستایی امیرآباد پوشیده از تپه های شنی و فرحزاد دارای تپه های شنی متحرک.

از جاذبه های این مکان می توان به نیزار مصر اشاره کرد که برای دیند آن نیاز به راهنمای محلی دارید. گاهی ارتفاع این نی ها به 4 متر نیز میرسد.

دریاچه نمک خور که از بزرگترین دریاچه های نمک ایران است که اشکال 5 گوشه ( سیاه در زمستان و سفید در تابستان) روی سطح آن وجود دارد.

کویر ریگ کله یکی از کویر های نزدیک کویر مصر است و از طریق امیراباد می توان به این کویر رسید و تپه های شنی تا ارتفاع 270 متری را از نزدیک دید.

صاف باقر دزدلو یکی دیگر از کویر های این منطقه است که شبیه به دریاچه ای خشک شده است که اطراف آن را تپه های شنی و زمین های گچی پوشانده است.

تفریحاتی دیگری که در کویر مصر میتوانید داشته باشید راه رفتن روی شن های داغ ، شتر سواری،موتور سواری و سافاری، عکاسی و رصد ستاره ها است.

در این کویر نگران محل اقامت خود نباشید. جدا از چادر زدن و کمپینگ در این منطقه می توانید در هتل های چون هتل بالی، تیدا، بارانداز طباطبایی اقامت داشته باشید.

به وبلاگ خود خوش امدید

به وبلاگ خود خوش امدید

با سلام.به دنیای بلاگ فام و وبلاگ جدید خود خوش آمدید.هم اکنون میتوانید از امکانات شگفت انگیز بلاگ فام استفاده نمایید و مطالب خود را ارسال نمایید.شما میتوانید قالب و محیط وبلاگ خود را از مدیریت وبلاگ تغییر دهید.با فعالیت در بلاگ فام هر روز منتظر مسابقات مختلف و جوایز ویژه باشید. در صورت نیاز به راهنمایی و پشتیبانی از قسمت مدیریت با ما در ارتباط باشید.برای حفظ زیبابی وبلاگ خود میتوانید این پیام را حذف نمایید.امیدواریم لحظات خوبی را در بلاگ فام سپری نمایید...

تعداد صفحات : 1

خلاصه آمار
  • کل مطالب 12
  • افراد انلاین 1
  • بازدید امروز 3
  • بازدید دیروز 0
  • بازدید امسال 182
  • کل بازدیدها 182
تبلیغات
دنبال کنندگان 0 نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
آرشیو مطالب
پبوند های روزانه
پیوندهای روزانه
Designed By blogfam Powered by Blogfam